Knowledge Base

Poszukiwanie mieszkania w Holandii

Back

Poszukiwanie mieszkania w Holandii

Przystępując do pracy w Holandii, musisz mieć dach nad głową. Ale jak znaleźć mieszkanie? Jeśli chcesz wynająć własny kąt, możesz zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej lub pośrednika wynajmu nieruchomości. Masz do dyspozycji dwa rodzaje mieszkań na wynajem: mieszkania socjalne i mieszkania z wolnego rynku. Mieszkania socjalne przeznaczone są dla osób o nieco niższych dochodach. Ich budową, wynajmem i administracją zajmują się spółdzielnie mieszkaniowe.

Czynsz mieszkania socjalnego nie może przekraczać
710,68* EUR za miesiąc, jeżeli ukończyłeś 23 lata. Jesteś między 18. a 23. rokiem życia? Maksymalny czynsz wynosi 414,02* EUR. Czynsz za mieszkanie jest wyższy? Mamy zatem do czynienia z mieszkaniem z wolnego rynku.

Wynajmując mieszkanie socjalne, prawdopodobnie masz prawo do dodatku do najmu. To, czy Ci przysługuje, zależy od wysokości Twoich dochodów. Mieszkasz ze współlokatorem? Wasze wspólne dochody nie mogą przekroczyć 30 150* EUR rocznie. Jeżeli posiadasz partnera podatkowego, wasze dochody nie mogą przekroczyć 22 200* EUR.

*Źródło: Urząd Skarbowy 2017

Jak wynająć mieszkanie socjalne?

Jeżeli chcesz ubiegać się o mieszkanie socjalne, musisz najpierw zarejestrować się w spółdzielni mieszkaniowej. Potem pozostaje Ci reagować na oferty zwalniających się mieszkań. Niekiedy może trochę potrwać, zanim otrzymasz mieszkanie socjalne. Czasem można otrzymać zaświadczenie o pilności, które skraca czas oczekiwania. Dowiedz się w spółdzielni mieszkaniowej, jakie zasady obowiązują w tym przypadku.

Jak wynająć mieszkanie na wolnym rynku?

Wynająć mieszkanie na wolnym rynku można na kilka sposobów. Można skontaktować się z pośrednikiem w danym mieście. Będzie on pośredniczył w kontaktach między Tobą a wynajmującym. Sprawdzaj też ogłoszenia w lokalnej prasie i na tablicach ogłoszeniowych w supermarketach. Nie zapomnij też poinformować znajomych, że szukasz mieszkania. Media społecznościowe, takie jak Facebook, również mogą pomóc. Mieszkanie na wolnym rynku w Holandii nie będzie tanie, ale za to szybko dostępne.

Was this helpful