Knowledge Base

Emigracja do Holandii

Back

Emigracja do Holandii

Podjąłeś decyzję o wyjeździe do Holandii w celach zarobkowych? Możesz zacząć przygotowania. Przemyślałeś już, jakim środkiem transportu się tu dostaniesz? Chcesz podróżować tanio pociągiem, samochodem lub autobusem? Czy wolisz samolot? Są różne możliwości.

Tania podróż do Holandii samochodem

Chcesz przyjechać samochodem? Z Polski do Amsterdamu dotrzesz w mniej niż 10 godzin. Masz dużo czasu? Możesz rozłożyć podróż na kilka dni i odwiedzić w międzyczasie kilka miast w Niemczech i Belgii. Przybywając do Holandii samochodem, należy znać tutejsze zasady ruchu drogowego. Nie różnią się one zbytnio od innych europejskich państw, ale warto się z nimi zapoznać przed wyruszeniem w drogę. Prędkość maksymalna na osiedlach to 30 km/h, w terenie zabudowanym 50 km/h, a na autostradach 100, 120 lub 130 km/h. O maksymalnej prędkości na autostradzie informują znaki. Na tablicach nad drogą podana jest inna prędkość? Wówczas należy się do niej stosować.

W Holandii bardzo restrykcyjnie podchodzi się do kontroli kierowców pod kątem spożycia alkoholu i narkotyków. Prowadząc pojazd, możesz mieć we krwi od 0,2 do 0,5 promila (w zależności od tego, jak długo posiadasz prawo jazdy). Na jaką ilość alkoholu się to przekłada, zależy od osoby. Zazwyczaj po dwóch szklankach nie należy już siadać za kółko. Jeśli chodzi o narkotyki, obowiązują prawne limity w odniesieniu do poszczególnych substancji. Zażyłeś różne narkotyki lub wymieszałeś je z alkoholem? Wówczas nie wolno Ci prowadzić. Złamiesz zasady i zostaniesz skontrolowany? Podlegasz karze. Możesz spodziewać się wysokiej grzywny i utraty prawa jazdy.

Przyjeżdżasz do Holandii samochodem i zarejestrowałeś się w BRP? Wówczas możesz poruszać się po Holandii z zagranicznym numerem rejestracyjnym nie dłużej niż dwa tygodnie, aby nie musieć płacić podatku za samochód. O zwolnienie należy wystąpić do Urzędu Skarbowego. Należy użyć w tym celu formularza vrijstelling bpm en mrb bij kortstondig gebruik, który można pobrać ze strony internetowej Urzędu. Zrób to przed upływem dwóch tygodni. Zamierzasz poruszać się samochodem po Holandii także po upływie tego okresu? Masz obowiązek zapłaty podatku. Na stronie internetowej Urzędu Skarbowego (Belastingdienst) znajdziesz informacje na temat poruszania się po Holandii z zagranicznym numerem rejestracyjnym. Chcesz otrzymać holenderskie tablice rejestracyjne? Zgłoś się do Urzędu Komunikacji (Dienst Wegverkeer, RDW).

Tania podróż do Holandii pociągiem

Chcesz przyjechać do Holandii pociągiem? Nie ma problemu. Holandia posiada rozbudowaną sieć kolejową i ponad 400 stacji. Mimo sporego zatłoczenia sieć kolejowa w Holandii należy do dziesięciu najlepszych na świecie.

Tania podróż do Holandii autobusem

Jednym z najtańszych sposobów dotarcia do Holandii jest autobus. Działa wiele przedsiębiorstw transportowych dowożących pasażerów do Holandii z różnych krajów europejskich.

Samolotem do Holandii

Zależy Ci na szybkiej podróży do Holandii? Wybierz samolot. To nieco droższa opcja, ale do Holandii lata wiele tanich linii lotniczych. Największym lotniskiem w Holandii jest Schiphol. Lotniska znajdują się też w Rotterdamie, Eindhoven, Maastricht i Groningen. Jeśli zdecydujesz się na ten środek transportu, nie zapomnij skorzystać z porównywarki cen.

Was this helpful