Knowledge Base

Czy mam prawo do urlopu?

Back

Czy mam prawo do urlopu?

Masz fajną pracę, ale oczywiście chcesz od czasu do czasu odpocząć. Albo po prostu zrobić sobie dzień wolnego. Nie ma problemu. Jako pracownik gromadzisz prawa do dni urlopu. Przy pełnym tygodniu pracy po roku przysługuje Ci 25 dni urlopu. Przepracowałeś mniej godzin lub niepełny rok? Liczba dni urlopu zostanie obliczona proporcjonalnie. Odchodząc z pracy, otrzymasz finansową rekompensatę za niewykorzystany urlop.

Na czym polegają zasady urlopów zależne od fazy umowy?

Jeżeli jesteś zatrudniony w fazie A, otrzymujesz wynagrodzenie wyłącznie za przepracowane godziny. Oznaczałoby to, że w okresie urlopu nie otrzymasz wynagrodzenia. Aby to zrekompensować, My Flexwork gromadzi dla Ciebie rezerwy. Rezerwy to uzupełnienie wynagrodzenia, dzięki którym będziesz otrzymywać wynagrodzenie również podczas urlopu i dni ustawowo wolnych od pracy w Holandii. Byłbyś w pracy, gdyby nie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Zielone Święta czy Dzień Króla? Zatem otrzymasz wynagrodzenie. Nie musisz pobierać dni urlopu.

Jeżeli jesteś zatrudniony w fazie B lub C, nie gromadzisz rezerw na poczet wakacji i dni ustawowo wolnych od pracy w Holandii. W tych fazach masz bowiem prawo do wynagrodzenia w tych dniach wolnych.

Oczywiście otrzymasz wynagrodzenie tylko za te dni urlopu, które faktycznie zgromadziłeś. Pracowałeś przez 6 miesięcy? Przysługuje Ci więc 12,5 dnia urlopu. Jeśli chcesz mieć dłuższy urlop, musisz pobrać urlop bezpłatny.

Jakie świadczenie urlopowe otrzymam i kiedy to nastąpi?

W Holandii co roku wypłacane jest świadczenie urlopowe w wysokości 8% wynagrodzenia. Faza umowy, w której się znajdujesz, nie ma w tym przypadku znaczenia. Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez My Flexwork w czerwcu. Odchodzisz z pracy lub wygasa Twoja umowa o pracę? Wówczas zgromadzone środki urlopowe zostaną wypłacone wcześniej (w terminie pięciu tygodni od zakończenia stosunku pracy).

Czym jest krótki urlop i urlop okolicznościowy?

Masz wizytę u lekarza lub dentysty lub ważną sprawę w najbliższej rodzinie, taką jak wesele czy śmierć członka rodziny? Zatem masz prawo do krótkiego urlopu lub urlopu okolicznościowego. Nie musisz pobierać dni urlopu wypoczynkowego. Masz jednak obowiązek powiadomić My Flexwork o nieobecności z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem (w miarę możliwości).

Was this helpful